The MAN Team is getting ready for the 2012 Top Gun Scale Invitational and will be covering the event from the flightline over the entire event! Watch for updates at www.modelairplanenews.com Only 2 days to go!!!
Executive Editor Debra Cleghorn and I will be teaming up to cover all the amazing scale action this year. We will also be hooking up with MAN contributor Rich Uravitch and amazing action photographer David Hart to get the inside info and photos found nowhere else so stay tuned for more!
Here’s the 2012 event Schedule and pilot roster.
Expert, Masters, Team and Unrestricted ALL get Static Judged Thursday and Friday
Pro-Am Flies ONE Round Each Day, Wednesday, Thursday and Friday.
Start Time 10:00 – 10:30 AM
The TOP 16 in Pro-Am Sport and top 14 in Pro-Am Pro, at the end of Round 3,
will go on to the 4th and final round Sunday.
Expert, Masters, Team and Unrestricted Fly TWO Rounds Saturday and TWO Rounds Sunday.
Start time: 8:30 AM
Practice Flying, 10:30 am – 3:30 pm Tuesday, and before & after Pro-Am rounds, time permitting.
EXPERT
E01 RENE’ ALVAREZ WESLEY CHAPEL, FL
E02 MIKE BARBEE DELEWARE, OH
E03 RICK BOYER FLEETWOOD, PA
E04 JACK BUCKLEY MARLBORO, MA
E05 GUSTAVO CAMPANA ARGENTINA
E06 PETER CONQUERGOOD BOBCAYGEON ONT., CAN.
E07 JACK DIAZ MIAMI, FL
E08 WALT FLETCHER ST. GEORGE, UT
E09 PETER GOLDSMITH MONTICELLO, IL
E10 REI GONZALEZ DAVIE, FL
E11 MIKE GROSS MASTIC BCH., NY
E12 SCOTT HARRIS NASHVILLE TN
E13 AL KRETZ TONEY, AL
E14 MATTHIAS LUPRI HYDE PARK, MA
E15 GARY MILLS COPEVILLE, TX
E16 LEE RICE KELLER, TX
E17 TOM SMITH SARASOTA, FL
E18 ROD SNYDER PINEY FLATS, TN
E19 TOM WOLF GOLETA, CA
E20 TOMMY WOOD LAKELAND, FL
MASTERS
M01 GWYN AVENELL AUCKLAND, NEW ZEALAND
M02 JOHN BOYKO FRANKLIN, OH
M03 DEAN COPELAND OMAHA, NE
M04 JEFF FOLEY ROANOKE RAPIDS, NC
M05 DAVID JOHNSON CHAMPAIGN, IL
M06 BUD ROANE MELBOURNE, FL
M07 ROY VAILLANCOURT FARMINGVILLE, NY
M08 BOB VIOLETT WINTER SPRINGS, FL
M09 DAVID WIGLEY KINGS PARK, NY
PRO-AM PRO
P01 P.J. ASH LEXINGTON, KY
P02 DUSTIN BUESCHER WINTER SPRINGS, FL
P03 JOHN CHRISTENSEN FT. LAUDERDALE, FL
P04 SEAN CURRY LAKELAND, FL
P05 JACK DIAZ VENEZUELA
P06 DINO DIGIORGIO PT. ST. LUCIE, FL
P07 EDUARDO ESTEVES BELO HORIZONTE, BRAZIL
P08 PABLO FERNANDEZ PEMBROKE PINES, FL
P09 BRAD FOLEY ROANOKE RAPIDS, NC
P10 GREG FOUSHI ORLANDO, FL
P11 PETER GOLDSMITH CHAMPAIGN ,IL
P12 REI GONZALEZ DAVIE, FL
P13 KYLE GOODWINE MIRA LOMA, CA
P14 RYAN HALDENWANGER LITTLETON, CO
P15 DAVID HAYES ROANOKE RAPIDS, NC
P16 ALI MACHINCHY ENGLAND
P17 SCOTT MARR ALLEN, TX
P18 FRANKIE MIRANDES SAN JUAN, PR
P19 FRANK NOLL CHAMPAIGN, IL
P20 BRIAN O’MEARA WESTMINSTER, CO
P21 LEE RICE KELLER ,TX
P22 CURTIS SWITZER PORT ST. JOHN, FL
P23 JOEY TAMAZ MIRAMAR, FL
P24 BOB VIOLETT WINTER SPRINGS, FL
P25 RONNIE WEAVER GARNER, NC
PRO-AM SPORT
S01 PATRICK ASH LEXINGTON, KY
S02 JASON BAUER ORLANDO, FL
S03 TODD BIXBY ORLANDO, FL
S04 BRET BOWLING ROWLETT, TX
S05 ED BUCHHOLZ SARASOTA, FL
S06 LOU CETRANGELO SAINT JAMES, NY
S07 FRANCO DIMAURO VENEZUELA
S08 JORGE’ ESCALONA MIAMI, FL
S09 MARK FARMER ROCKY MOUNT, NC
S10 A.B. GENTRY JR. ROCKY MOUNT, NC
S11 KIKO GONCALVES BELO HORIZONTE, BRAZIL
S12 LUIZ GONCALVES BELO HORIZONT,E BRAZIL
S13 RJ GONZALEZ DAVIE, FL
S14 JON HAY SARASOTA, FL
S15 DON JANSSEN VENICE, FL
S16 TIM LOVITT EULESS, TX
S17 RICARDO MIRANDES SAN JUAN, PR
S18 BOLI MUENTES LAKEWORTH, FL
S19 SANDRO NOVELLI BOLTON, ONT. CA
S20 JOHN PFISTER DELTONA, FL
S21 DOUG PIERCE HOLLY HILL, FL
S22 GARY PRINCE N. CANTON, OH
S23 PEDRO SANCHEZ LAWRENCEVILLE, GA
S24 JIM SUCHY BRECKSVILLE, OH
S25 TOM TELESCA TARPON SPRINGS, FL
S26 STEVE THOMAS ORLANDO, FL
S27 GREG TRACEY AUSTRALIA
S28 VINCE VELTRI SARASOTA, FL
S29 DAVE VOGLUND RADCLIFF, KY
S30 TOMMY YATES FLORENCE, AL
TEAM
T01B OLA TH FJETDINGEN NORWAY
T01P OISTEIN AANENSEN NORWAY
T02B EDDIE NEWMAN N. RICHLAND HILLS, TX
T02P MIKE BARBEE
T03B BOB RULLIE WESTBORO, MA
T03P MITCH BUCKLEY PLYMOUTH, MA
T04B LONNIE JOHNSTON HENDERSONVILLE, TN
T04P MITCH EPSTEIN LEOMINSTER, MA
T05B MARVIN ERBESFELD BOYNTON BCH., FL
T05P RANSOM FAIRCHILD BOCA RATON, FL
T06B MARK FRANKEL GLADWYNE, PA
T06P JOHN GLEZELLIS MILLIS, MA
T07B MICHAEL SELBY BANGKOK, THAILAND
T07P RAY JOHNS HONOLULLU, HI
T08B EDWARD SIMPSON CLEARWATER, FL
T08P CREIGE JONES TARPON SPRINGS, FL
T09B RUDDY VINALET HIALEAH GARDENS, FL
T09P CHIP KOENIG BOCA RATON, FL
T10B GRAEME MEARS WOODBRIDGE ONT., CA
T10P ALI MACHINCHY MILTON KEYNES, ENGLAND
T11B DAVID BARRY SARASOTA, FL
T11P ROGER NIOLET SARASOTA, FL
T12B GRAHAM BUCHANAN ENGLAND
T12P BARRY RAYBORN BELLAIRE, TX
T13P DAVID SHULMAN SANFORD, FL
T13B GENE LARGADO ORLANDO, FL
T14B KEVIN KNEBEL ROYAL PALM BCH., FL
T14P FRANK TIANO LAKELAND, FL
T15B LES MASON SANTA YNEZ, CA
T15P TOM WOLF GOLETA, CA
UNRESTRICTED
U01 TEAM VOUGHT DINO DIGIORGIO
U02 GOODWINE AEROSPORTS KYLE GOODWINE
U03 TEAM BIHRLE DAVID HAYES
U04 TEAM RUDY RANSOM FAIRCHILD
U05 PRECIOUS METAL JET TEAM SCOTT MARR
U06 TEAM PROVOST FRANKIE MIRANDES
U07 TEAM HAWK BARRY RAYBORN
U08 TEAM EL CID JOSE RODRIGUEZ
U09 SHULMAN AVIATION DAVID SHULMAN
U10 ALLIED SCALE SQUADRON GREG TRACEY
Good luck to all